Доброчесність спорту в Україні взято під контроль - Sport & Business Club Ukraine
18080
post-template-default,single,single-post,postid-18080,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Доброчесність спорту в Україні взято під контроль

Доброчесність спорту в Україні взято під контроль

Тема боротьби з маніпулюванням спортивними змаганнями – одна з найболючіших і в українському, і у світовому спорті. Вболівальники зі стажем чудово пам’ятають гучний корупційний скандал в італійському футболі, коли “Ювентус” з Турина у статусі чемпіона Італії-2005/06 перед початком сезону 2006/07 був переведений з Серії А одразу у третій дивізіон – Серію С. Й лише після апеляції був підвищений у класі до другої за значущістю Серії В. Ще раніше, у 1980-му році, у Серію В були відправлені “Мілан” й “Лаціо”, а у 2005-му – в Серію С – “Дженоа”.

В Україні з метою координації боротьби з маніпулюванням змаганнями створено Національну платформу доброчесності спорту, яка аналізує наявну інформацію про підозрілі ставки та іншу поведінку, що може стати наслідком спроби маніпулювання результатом. Також платформа передає інформацію про можливі порушення до Кіберполіції, спортивних організацій, ліцензованих операторів ставок. 

Про це йшлося на бранчі Sport&Business Club Україна, організації, яка в умовах війни стала єдиною платформою в країні, що об’єднує бізнес, спорт і представників влади. Виявилося, що аналогічні платформи діють у понад 35 країнах світу. І ось вже понад рік подібна організація відстежує чесність спорту в межах України.  

Приклади недоброчесності – від футболу до хокею

В українському спорті проблема маніпулювання змаганнями розповсюджена не менш, якщо не більше, ніж у Європі чи Америці. Розквіт корупції й договірних матчів припав на 90-ті роки. Були випадки, коли, за чутками, українські та російські клуби проводили “договірні” матчі навіть у єврокубках. Щоправда, УЄФА так й не довело провину жодного клуба. Й офіційно у єврокубках не було зафіксовано жодного випадку договірних матчів.

Також подібні чутки ходили й про український баскетбол, чиї команди нібито в повному складі “зливали” матчі, коли кожний гравець знав, що результат цього матчу має бути фіксований.

А у 2017-му році спалахнув скандал навколо гравців збірної України з хокею. Двоє гравців команди підозрювалися в тому, що “зливали” матч домашнього Чемпіонату світу-2017 (турнір проходив у київському Палаці спорту) проти команди Південної Кореї. 

Воротар Едуард Захарченко й захисник Володимир Варивода нібито отримали по 30 тисяч доларів за досягнення командою фіксованого результату – збірна України мала програти команді Південної Кореї з різницею у дві й більше шайб. Що цікаво, гра, яка відбулася у квітні того року завершилася поразкою українців лише у серії булітів з загальним рахунком 1:2. Відповідно, основний час гри завершився внічию, з рахунком 1:1. 

Той скандал спалахнув у серпні 2017-го року, через чотири місяці після самого матчу. А в лютому 2019-го, майже через два роки після події, Варивода визнав свою провину в скандалі навколо матчу з Південною Кореєю. Спортсмен був дискваліфікований Федерацією хокею України (ФХУ), а потім і Міжнародною федерацією (IIHF).   

Є й приклади дещо іншого характеру. Коли в одній з європейських команд на поле спеціально випустили воротаря, котрий був демотивований й в поганому психологічному стані через те, що напередодні він розійшовся зі своєю дівчиною. Й усім “посвяченим” було зрозуміло, що в такому стані воротар обов’язково пропустить кілька голів й зашкодить своїй команді досягти позитивний результат.   

17 випадків підозрілих подій за рік

Про діяльність платформи та практичні аспекти взаємодії з національними федераціями та букмекерськими компаніями розповіла генеральний секретар платформи, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Мінмолодьспорт Наталія Радчук:

Платформа доброчесності в Україні була створена відповідно до наказу Мінмолодьспорту і заснована у форматі міжвідомчої робочої групи. Відповідно, до складу входять представники як державних органів, так і спортивних організацій – Національного олімпійського комітету, спортивних федерацій, ліцензованих букмекерів… З ними Міністерство підписало окремий договір про співпрацю в частині запобігання порушенням, пов’язаним із маніпулюванням спортивними змаганнями.

Близько року тому було формалізовано склад міжвідомчої робочої групи та було опрацьовано порядок надходження повідомлень про маніпулювання спортивними змаганнями, згідно з яким комісія розглядає ці повідомлення.

Протягом року група отримала не так багато повідомлень, проте їх все одно достатньо для того, щоб зробити перші певні висновки. Станом на 1 листопада було 14 таких повідомлень, зараз уже 17. Можна бачити, що більша частина підозрілих активностей відбувається у футболі, також велика кількість повідомлень стосуються настільного тенісу, окремі випадки фіксуються у баскетболі та пляжному футболі.

Водночас Федерації з видів спорту співпрацюють із платформою загалом і робочою групою зокрема. Так, до складу групи входять представники Української асоціації футболу (УАФ). Крім того, розглядаючи повідомлення, члени групи запрошують представників федерацій для того, щоб поспілкуватися, почути їхні думки про підозрілу ситуацію, про яку йдеться у повідомленні.

Також варто зазначити, що платформа може отримувати й анонімні повідомлення, не тільки від конкретних людей. Крім того, члени робочої групи спілкуються з букмекерами, щодо підозрілої аномальної активності на ставках на ту чи іншу спортивну подію. Робота полягає в тому, щоб зібрати максимальну кількість інформації від різних джерел і відповідно тоді робити певні висновки. Не ґрунтуючись на якомусь повідомленні від однієї людини або однієї організації.

А потім уже фіналізується інформація і слідує звернення до федерацій з пропозиціями вжити відповідних заходів покарання до того чи іншого спортсмена, якого робоча група ґрунтовно підозрює в маніпулюванні спортивними результатами.

Щодо прикладів із “гри номер один”, то у футболі є матчі з “підозрілими” результатами в різних лігах. Це повідомлення про нетипову активність на ставках букмекерських контор навколо того чи іншого матчу”.    

Популяризують портал серед Федерацій    

Також варто зазначити, що у Мінмолодьспорту є інформаційний портал, який інформує суспільство про цей проєкт і в процесі впровадження самого проєкту його розвитку, доопрацьовується функціонал, який допомагає, в першу чергу, фіксувати заявки. Протягом наступного року його вже будуть модернізувати за функціоналом.

Заступник Міністра молоді та спорту України з питань цифрового розвитку Віталій Лавров наголошує: “Портал популяризують під час зустрічей із представниками федерацій з різних видів спорту, насамперед – “проблемних” з точки зору корупції та недоброчесності спорту, маніпулювання результатом.

Разом з тим, поскаржитися на підозрілий, або, однозначно, недобросовісний спортивний матч (змагання) може будь-хто: як спортивна організація (команда, клуб) так і будь-яка фізична особа. Навіть, умовно кажучи, вболівальник, якому здається, що сьогоднішній матч його команди був не зовсім чесним. Вашу заяву обов’язково візьмуть до розгляду й одразу ж почнуть виявляти різні прояви можливої недоброчесності. Нетипову поведінку спортсменів під час гри, раптове зниження майстерності, що призводить до негативного результату, аномальну активність на ставках букмекерів тощо”…

Український спорт упевнено крокує до об’єднання зі світовим, а це означає, що він в усьому має відповідати найвищим стандартам. І чесність, і справедлива боротьба – аксіоми успішного розвитку виду спорту, де гравець з дитячого віку має усвідомити, що тільки від нього та його майстерності залежить успіх на майданчику, або потрапляння до складу команди в ігровому виді спорту.

Матчфіксинг є ганебним для спорту

За коментарем ми звернулися до засновника Sport&Business Club Україна Олексія Браги, який зазначає: “На мою думку, явище матчфіксингу є ганебним для спорту. Воно вбиває саму сутність спорту, змагальний процес. Це деградація спорту. Таким чином ті, хто залучений у цей процес, буквально обманюють глядача. Пересічний уболівальник навіть не здогадується про масштаби цієї проблеми, але вона глобальна навіть на світовому рівні, чого варті тільки постійні скандали в італійській Серії А.

Багато хто з гравців думає, що у такий спосіб можуть заробити додаткові кошти. Але є протилежний бік медалі – можна залишитися без контракту, імені, репутації. І так поставити хрест на своїй спортивній кар’єрі загалом.

Я був радий побачити, що ідея протидії матчфіксингу та договірним матчам активно відгукується серед спортивної та журналістської спільноти. Просвітницький напрям роботи зі спортсменами, тренерами та менеджерами щодо інструментів боротьби з матчфіксингом, тобто розмови та інформування про проблему, є безумовно пріоритетними. І дуже добре, що саме цим сьогодні займаються Національна платформа доброчесності та Кіберполіція, за підтримки ліцензованих букмекерів”.

Як організовуються договірні матчі

Залежно від рівня, на якому планується подія з фіксованим результатом (це може бути загальна кількість забитих м’ячів у матчі, гра на певний результат, фору однієї з команд), ціна зусиль з організації цього заходу може варіюватися від кількох десятків тисяч доларів до мільйонів, але головне, що характеризує реальний договірний матч, – це максимальна анонімність у тому середовищі, де він організовується.

Що вища значущість, то більші потенційні проблеми в разі “якщо щось пішло не так”. У Європі за подібні речі передбачена серйозна кримінальна відповідальність (конкретні приклади з італійської Серії А ми навели на самому початку статті). Тому з таких кіл зайвого, і тим паче для масового користування, не просочується – вживають найсерйозніші заходи щодо обмеження кількості обізнаних (а не навпаки – розсилки соціальними мережами з комерційними пропозиціями), це надконфіденційна інформація, вона не може піти у відкритий доступ…

На найвищих щаблях матчі з фіксованим результатом організовуються великими злочинними синдикатами з багатомільйонними оборотами коштів. Про всю “кухню” договірняків у футболі є дуже захоплива книжка “Королі договірняків”, що розповідає про реальні події на цю тему, а серед авторів – сінгапурський діяч Вілсон Радж Перумал, який безпосередньо брав участь в організації договірних матчів найвищого рангу і безпосередньо брав участь в організації договірних матчів.

Інша справа – чемпіонат області або якась схожа за рівнем …надцята ліга, де дуже часто зустрічаються матчі з “потрібним” результатом. Часом їх організовують безпосередньо пов’язані з командами особи, і інформація цілком може просочитися через наближених до учасників цієї гри осіб. У цьому випадку іноді навіть не треба бути заступником мера або помічником головного авторитета в місті, щоб отримати до неї доступ.

Першим в історії скандальним випадком договірного матчу стала гра Першого дивізіону футбольної ліги Англії – “Манчестер Юнайтед” проти “Ліверпуль”. Це сталося 2 квітня 1915 року. Команда “Манчестер Юнайтед” мала здобути перемогу. Найцікавіше, що домовитися між собою та отримати прибуток від букмекерських контор вирішили самі спортсмени. Це були важкі часи для всього світу і для Англії, тому гравці розуміли, що наступного сезону може і не бути. Футбол для них був єдиним джерелом доходу. Ось вони й вирішили трохи заробити на майбутнє. Результат матчу був на користь “Манчестер Юнайтед” – 2:0. Але спортсмени шокували вболівальників не тільки незвично поганою технікою, а й жахливою акторською грою, що викликало підозри.

Першими тривогу забили букмекери, вони призначили премію в 50 фунтів за будь-яку інформацію про змову. У ситуацію втрутилася Футбольна асоціація Англії. Під час розслідування стали відомі всі подробиці договірного матчу та імена змовників. Як покарання винних довічно дискваліфікували, але обіцяли помилувати, якщо ті приєднаються до Британської армії на фронті. Тих, хто погодився, реабілітували після війни, багатьох – посмертно.

Гроші мафії та не чистих на руку букмекерів

Загалом, за оцінками незалежного експерта з Гонконгу Патріка Джея, який готував спеціальну доповідь про гральний бізнес для ООН, щорічний обіг букмекерських контор становить 1,3 трильйона доларів. При цьому істотна частина цих коштів обертається в тіньовому секторі, контрольованому мафіозними синдикатами, переважно в країнах Азії, де зосереджено дві третини всіх тоталізаторів світу.

Щоб уявити собі масштаби на конкретнішому прикладі, досить сказати, що на кожен значущий футбольний матч тільки в Китаї гравці ставлять понад 1,4 млрд доларів. Тож цілком логічно, що коли фігурують подібні суми, то існує ризик навмисного коригування результатів матчів.

За оцінками експертів, частка ставок на спорт у світовому гральному бізнесі сягає 10%. За оборотом коштів вони поступаються тільки казино, лотереям та ігровим автоматам. Однак, якщо інтерес до класичних ігрових розваг потроху спадає, то букмекери утримують позиції. А що стосується онлайн-сегмента, то вони взагалі в лідерах попереду тих же казино – ставки на спорт займають 47% цього ринку і приносять власникам понад 16 млрд доларів на рік.

З нелегальними ставками у світі активно борються. Однією з компаній, яка аналізує букмекерський ринок, є Sportradar. Щороку вона відстежує 55 тисяч футбольних матчів і ставки, які на них робляться в 350 провідних конторах. За висновками фахівців цієї компанії, 1% матчів у світі є договірними – це близько 500 ігор на рік.